Interfejs do transmisji cyfrowych

Interfejs do transmisji cyfrowych

Kabel do transmisji cyfrowych dla Yaesu FT817/818/857D i docelowo także dla Baofengów. Interfejs pozwala sterować PTT za pomocą wbudowanego VOX, lub dowolnego sygnału w zakresie mniej więcej od 3 do 12V (RS232, TTL itp.)  Taka uniwersalność jest mi potrzebna bo: Yaesu ft818 nie ma VOXa na porcie danych, Baofeng UV-5R ma, ale bez regulacji opóźnienia, więc czasem po prostu się nie nadaje. Z kolei przy pracy z komputera w ogóle nie chcę VOXa tylko sterowanie przez USB-RS. 

Założenia:

  • ma działać z Yaesu i Baofengiem (czyli z Kenwoodem też)
  • ma działać z komputerem i ze smartfonami/tabletami na Androidzie.
  • przynajmniej częściowa separacja
  • sterowanie z VOX lub USB/RS

Wersja najprymitywniejsza. Sterowanie PTT za pomocą linii DTR (używam jakiegoś konwertera USB-RS)

Schemat:

Teraz optoizolacja na PTT. Chciałem od razu dodać transformatory separujące na linie audio, ale nie udało mi się nigdzie kupić. Więc jako półśrodek kondensatory 1mikro. W tej sytuacji masa pozostaje nieseparowana. Nie ma to znaczenia przy używaniu radia i komputera w terenie z aku. Ma to niewielkie znaczenie przy wspólnym zasilaniu i braku uziemienia do radia lub anteny. Za to jest już ryzykowne przy uziemieniu. Od strony zasilania uziemiony jest bolec ochronny i/lub przewód neutralny. Teoretycznie w takiej sytuacji istnieje możliwość że między masą radia i komputera będzie spora różnica potencjałów.

 

Czas na próbę dorobienia VOXa. Na linii mikrofonu w nowych urządzeniach jest wystawione około 3V do zasilania mikrofonów elektretowych. To powinno wystarczyć do zasilenia kluczowania PTT.

Testy przeprowadzałem na bieżąco na aplikacji JTDX, opóźnienie nadawania dla VOX ustawione na wartość domyślną 0,2s. Na smartfonie testowałem z AprsDroid.

Schemat:

W przypadku zbyt wolnego załączania rezystor R5 przy kolektorze tranzystora należy wymienić na 2,2k. Żeby wydłużyć czas podtrzymania, trzeba zmienić kondensator C4 na większy. Przy 4,7mikro miałem prawie 2s opóźnienia. Rezystor R8 przy transoptorze, przy wartości 2,2k pozwalał mi na załączanie PTT napięciami od 3,3V do 12V. Zworka służy do rozdzielenia masy radia i masy komputera/smartfona. Zamontowałem ją ponieważ docelowo chcę dodać transformatory separujące i uzyskać pełną izolację galwaniczną. Co ciekawe, z komputerem działa u mnie także bez połączonych mas, z rozwartą zworką. W tym wypadku niezbędny jest kondensator C11 między PTT a masą. Bez niego na niektórych częstotliwościach PTT głupiało.

Całość zmontowałem na płytce uniwersalnej, bo pewnie jeszcze wielokrotnie zmodyfikuję. Jak widać, zostało jeszcze sporo miejsca, np. na transformatory separujące (lub inne pomysły).

Przełącznikiem wybieramy czy pracuje z vox, czy z zewnętrznym sterowaniem PTT. Chciałem mieć obie opcje, bo vox, jak to vox, aktywuje się też na dźwięki systemowe, czasem może się okazać za wolny. Generalnie, może być kłopotliwy.

Kabel od strony radia jest odpinany. Dzięki temu mogę przygotować kilka różnych kabelków dla różnych TRXów. Jako gniazdka zdecydowałem się użyć czteropolowego jacka 3,5mm, z układem takim samym jak w smartfonie, z wyjątkiem drugiego pola (jeden z kanałów out), na którym jest PTT. Dzięki temu, tego samego przewodu można w razie potrzeby użyć do bezpośredniego połączenia radia z komputerem/smartfonem, tylko do odbioru, lub korzystać z wewnętrznego VOXa w radiu. Tylko trzeba na kablu dorobić wyłącznik odcinający linię z PTT. 

Garść linków które były inspiracją:

Posted on